  • G7T-1112S-DC24V
G7T-1112S-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
G7T-1112S-DC24V
HK JDW NO:
607-G7T-1112S-DC24V
Package:
Datasheet:
G7T-1112S-DC24V
Description:
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION G7T1112SDC24V RELAY, SPST-NO, 220VAC, 24VDC, 2A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G7T-1112S-DC24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Gold, Silver, Tin
  • Mount
    Plug-In
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    17g
  • Published
    2002
  • Series
    G7T
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    DC Output Module
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Voltage - Input
    24VDC
  • Current - Output
    5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Voltage - Output
    24VDC
  • Contact Current Rating
    5A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.15kOhm
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    21mA
  • Coil Power
    500mW
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Turn On Time
    15ms
  • Turn Off Time
  • Current - Input
    21mA
  • Height
    32mm
  • Length
    33.5mm