  • G8JN-1C6T-DC12
G8JN-1C6T-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8JN-1C6T-DC12
HK JDW NO:
578-G8JN-1C6T-DC12
Package:
Datasheet:
G8JN-1C6T-DC12
Description:
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS G8JN-1C6T-DC12 AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 35A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8JN-1C6T-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Panel, Plug-In, Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    34g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    G8JN
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH RESISTOR
  • Voltage - Rated DC
    14V
  • Depth
    35.5mm
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Sealing
    WEATHER PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    16V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    76Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Coil Current
    162.16mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    8VDC
  • Contact Rating (Current)
    35A
  • Power Consumption
    2.06W
  • Coil Power
    1.9W
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    16V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    44.7mm
  • Length
    35.5mm