  • GA200SA60U
GA200SA60U
advertisement
Manufacturer No:
GA200SA60U
HK JDW NO:
884-GA200SA60U
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
GA200SA60U
Description:
IGBT MOD 600V 200A 500W SOT227B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GA200SA60U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SOT-227B
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Configuration
    Single
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    500W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    200A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    200A
  • Input Capacitance
    16.5nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 100A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    16.5nF @ 30V