  • GAN063-650WSAQ
GAN063-650WSAQ
advertisement
Manufacturer No:
GAN063-650WSAQ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-GAN063-650WSAQ
Package:
TO-247-3
Datasheet:
GAN063-650WSAQ
Description:
GaNFET (Cascode Gallium Nitride FET) N-Channel Tube 60m Ω @ 25A, 10V ±20V 1000pF @ 400V 15nC @ 10V 650V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 254
Step5Bar-code shipping tag
GAN063-650WSAQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    GaNFET (Cascode Gallium Nitride FET)
  • Power Dissipation-Max
    143W Ta
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1000pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    34.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V