  • GBJ2002-F
GBJ2002-F
advertisement
Manufacturer No:
GBJ2002-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-GBJ2002-F
Datasheet:
GBJ2002-F
Purchasing and Inquiry
GBJ2002-F Overview
The number of pins is 4.Powered by a forward voltage of 20A, this device operates on a forward voltage of 20A.A 4-SIP, GBJ package electronic component is basically a type of electronic component.Bridge rectifier is mounted using the Through Hole method.Its normal operation is ensured by operating at a temperature of -55°C~150°C TJ.Monitor surge currents and limit them to zero.The device is powered by a reverse voltage of 10μA.Its output current of 20A allows maximum design flexibility.
GBJ2002-F Features
4 pin count
20A forward voltage
forward voltage of 20A
4-SIP, GBJ package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
20A output current
GBJ2002-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated GBJ2002-F applications of bridge rectifiers.
  • High forward surge current capability
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Low thermal resistance
  • SCR power bridges for solid state starters
  • Welding equipment
  • Crowbar systems for motor drives
  • Power distribution – SCR based transformer tap changers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Step5Bar-code shipping tag
GBJ2002-F
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GBJ2002-F.
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    4-SIP, GBJ
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    60pF
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Technology
    Standard
  • Current Rating
    20A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Output Current
    20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    20A
  • Max Surge Current
    240A
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    240A
  • Reverse Voltage (DC)
    140V
  • Height
    24.5mm
  • Length
    30.3mm
  • Width
    4.8mm