  • GBJ3506-BP
GBJ3506-BP
advertisement
Manufacturer No:
GBJ3506-BP
HK JDW NO:
543-GBJ3506-BP
Datasheet:
GBJ3506-BP
Purchasing and Inquiry
GBJ3506-BP Overview
With 4 pins, it is equipped with a very low number.The component is available as a 4-SIP, GBJ package.At -55°C~150°C TJ, it operates normally.There is a maximum output voltage of 35A that it can support.
GBJ3506-BP Features
4 pin count
4-SIP, GBJ package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 35A
GBJ3506-BP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co GBJ3506-BP applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • Electrically isolated aluminum case
  • Mining – SCR power bridges, solid state starters and input rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
  • Extremely robust construction
  • Solid state SCR based switches
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • High temperature and rectifiers
Step5Bar-code shipping tag
GBJ3506-BP
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 17.5A
  • Output Current-Max
    35A
  • Current - Average Rectified (Io)
    35A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    350A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    600V
  • Breakdown Voltage-Min
    600V