  • GDP12S060A
GDP12S060A
advertisement
Manufacturer No:
GDP12S060A
Manufacturer:
SemiQ
HK JDW NO:
351-GDP12S060A
Package:
TO-220-2
Datasheet:
GDP12S060A
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 12A -55°C~135°C 100μA @ 600V Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
GDP12S060A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Amp+™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 12A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~135°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    487pF @ 1V 1MHz