  • GDZ24LP3-7
GDZ24LP3-7
advertisement
Manufacturer No:
GDZ24LP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-GDZ24LP3-7
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
GDZ24LP3-7
Purchasing and Inquiry
GDZ24LP3-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 16.8V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.
GDZ24LP3-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 16.8V
100nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
GDZ24LP3-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated GDZ24LP3-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
GDZ24LP3-7
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 16.8V
  • Power - Max
    250mW
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA