  • GDZ6V8B-HE3-18
GDZ6V8B-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
GDZ6V8B-HE3-18
HK JDW NO:
884-GDZ6V8B-HE3-18
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
GDZ6V8B-HE3-18
Description:
Zener Diodes 6.8Volt 0.2 Watt 2% AUTO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GDZ6V8B-HE3-18
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Weight
    4.309128mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2.06%
  • Working Test Current
    5mA