  • GE18I12-P1J
GE18I12-P1J
advertisement
Manufacturer No:
GE18I12-P1J
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-GE18I12-P1J
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GE18I12-P1J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Cable Length
    1.5m
  • Output Current
    1.5A
  • Input Type
    Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Power
    18W
  • Current - Output 1
    1.5A
  • Max Output Power
    18W
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    39.4 1.00m
  • Input Connector
    Multi-Blade (Sold Separately)
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Max Input Current
    700mA
  • No Load Power Consumption
    75mW Max
  • Height
    40.64mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Wall
  • Weight
    134g
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Series
    GE18 (18W)
  • Size / Dimension
    3.19Lx1.69W x 1.59 H 81.0mmx43.0mmx40.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Depth
    43mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CCC, CE, cULus, GS, RCM
  • Efficiency
    Level VI
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC