  • GG0402052R542P
GG0402052R542P
advertisement
Manufacturer No:
GG0402052R542P
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-GG0402052R542P
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 31
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GG0402052R542P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    2.5pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    46W
  • Reverse Test Voltage
    5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GiGUARD
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW CAPACITANCE
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    46W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    15.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5V
  • Breakdown Voltage
    5.5V