  • GM5ZV03200Z
GM5ZV03200Z
advertisement
Manufacturer No:
GM5ZV03200Z
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-GM5ZV03200Z
Package:
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
GM5ZV03200Z
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GM5ZV03200Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Supplier Device Package
    Chip LED
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    6.00mm Lx5.00mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Color
    Amber
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    60mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    3.20mm Dia
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Luminous Intensity
    500 mcd
  • Millicandela Rating
    500mcd
  • Illumination Color
    Orange
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    591nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Height
    2.65mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm
  • Height (Max)
    2.65mm