  • GPA040A120L-FD
GPA040A120L-FD
advertisement
Manufacturer No:
GPA040A120L-FD
Manufacturer:
SemiQ
HK JDW NO:
351-GPA040A120L-FD
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
GPA040A120L-FD
Description:
IGBT 1200V 80A 480W TO264
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GPA040A120L-FD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Supplier Device Package
    TO-264
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    480W
  • Reverse Recovery Time
    200ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    600V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    480nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C