  • GRM319R71H104KA01D
GRM319R71H104KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM319R71H104KA01D
HK JDW NO:
535-GRM319R71H104KA01D
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM319R71H104KA01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 4mm.
GRM319R71H104KA01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM319R71H104KA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM319R71H104KA01D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM319R71H104KA01D
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Lead Pitch
    4mm
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm