  • GRM31MR71H474KA01L
GRM31MR71H474KA01L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31MR71H474KA01L
HK JDW NO:
535-GRM31MR71H474KA01L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31MR71H474KA01L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM31MR71H474KA01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM31MR71H474KA01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31MR71H474KA01L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM31MR71H474KA01L
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm