  • GT25-16DP-2.2V(01)
GT25-16DP-2.2V(01)
advertisement
Manufacturer No:
GT25-16DP-2.2V(01)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-GT25-16DP-2.2V(01)
Package:
Description:
GT25 Series 2-Row Header Solder Brass Tray Surface Mount Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 16-Position Board to Cable/Wire 0.740 18.80mm Height
Step5Bar-code shipping tag
GT25-16DP-2.2V(01)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Color
    Gray
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.118 (3.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.055 1.40mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.220 5.59mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.087 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    GT25
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Grey
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.740 18.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.087 2.20mm