  • GT5Y-4SN1A100
GT5Y-4SN1A100
advertisement
Manufacturer No:
GT5Y-4SN1A100
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-GT5Y-4SN1A100
Package:
100
Datasheet:
Description:
RELAY TIME DELAY 10MIN 3A 220V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GT5Y-4SN1A100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Timing Adjustment Method
    Screwdriver Slot
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Min Supply Voltage (AC)
    100V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    11
  • Published
    2005
  • Series
    GT5Y
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    50u00b0C
  • Power Rating
    176W
  • Voltage - Supply
    100V~120VAC
  • Termination Style
    Plug In
  • Function
    On-Delay
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Circuit
    4PDT (4 Form C)
  • Max Current Rating
    3A
  • Output Current
    3A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Power Consumption
    1.5W
  • Contact Rating @ Voltage
    3A @ 220VAC/30VDC
  • Max Supply Voltage (AC)
    120V
  • Coil Voltage (AC)
    120V