  • GX-HL15AI
GX-HL15AI
advertisement
Manufacturer No:
GX-HL15AI
HK JDW NO:
590-GX-HL15AI
Package:
Module
Datasheet:
GX-HL15AI
Description:
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
Purchasing and Inquiry
GX-HL15AI Overview
GX-HL15AI Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.264 (6.7mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 150Hz
Measurement Range-Max: 6.7 mm
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
GX-HL15AI Applications
There are a lot of Panasonic Industrial Automation Sales GX-HL15AI Proximity Sensors applications.
  • Measurement of speed, direction rotation
  • TV
  • Rolling mills
  • Non-ferrous objects detection
  • Wearables
  • Lighting
  • Automatic faucet
  • Contact less switching
  • Rice cookers
  • Office automation equipment
Step5Bar-code shipping tag
GX-HL15AI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GX-HL15AI.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Voltage - Supply
    12V~24V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP68
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Body Length or Diameter
    26mm
  • Body Breadth
    15 mm
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.264 (6.7mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    150Hz
  • Housing
    PBT
  • Measurement Range-Max
    6.7 mm
  • Body Height
    16.5mm