  • GYD40000
GYD40000
advertisement
Manufacturer No:
GYD40000
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GYD40000
Package:
Datasheet:
GYD40000
Description:
CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GYD40000
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GYD40000.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    FILMTRIM®
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    350 ppm/°C
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    9.906mm
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Size Code
    4040
  • Q @ Freq
    1000 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Side
  • Capacitance Range
    3pF~40pF
  • Adjuster Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    10.2108mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    10.2mm