  • H-030-50002
H-030-50002
advertisement
Manufacturer No:
H-030-50002
Manufacturer:
American Electrical Inc.
HK JDW NO:
51-H-030-50002
Package:
Datasheet:
H-030-50002
Description:
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Brass
Step5Bar-code shipping tag
H-030-50002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Insulation Height
    0.327 8.30mm
  • Termination Style
    Solder
  • Voltage
    300V
  • Contact Tail Length
    0.177 4.50mm
  • Number of Levels
    1
  • Current
    12A
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Current - UL
    12A