  • HAL1000UT-K
HAL1000UT-K
advertisement
Manufacturer No:
HAL1000UT-K
Manufacturer:
TDK-Micronas GmbH
HK JDW NO:
519-HAL1000UT-K
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
HAL1000UT-K
Purchasing and Inquiry
HAL1000UT-K Overview
It is necessary to put the magnetic switches into TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) packages in order to ensure their safety. For good performance, magnetic switches can supply 10mA as their maximum current. In total, 3 terminations have been recorded. If it works properly, this switch should produce a voltage of 5.5V. In normal conditions, this switch will deliver 5V voltage. Magnetic switches can provide voltages as low as 4.5V.
HAL1000UT-K Features
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Operating Temperature: -40°C~140°C TJ
Mounting Type: Through Hole
3 Terminations
Output Type: Digital
Maximum Supply Current: 10mA
HAL1000UT-K Applications
There are a lot of TDK-Micronas GmbH HAL1000UT-K Magnetic Switches applications.
  • Geomagnetic field measurements
  • Pumps
  • Transmission
  • Gear reducer RPM
  • Encoders
  • Navigation
  • White goods
  • Open/close sensor for LCD screens/doors/lids/trunks
  • End of travel and index sensors
  • Robotics control
Step5Bar-code shipping tag
HAL1000UT-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~140°C TJ
  • Series
    HAL® 1000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Function
    Programmable
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Digital
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    North Pole, South Pole
  • Test Condition
    25°C
  • Sensing Range
    1mT Trip, -1mT Release
  • Height Seated (Max)
    5.3mm
  • Length
    4.06mm
  • Width
    1.5mm