  • HBS150ZG-ANT
HBS150ZG-ANT
advertisement
Manufacturer No:
HBS150ZG-ANT
Manufacturer:
Bel Power Solutions
HK JDW NO:
127-HBS150ZG-ANT
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
HBS150ZG-ANT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HBS150ZG-ANT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HBS (150W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    150W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    34V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    30A