  • HC1-H-AC240V-VDE
HC1-H-AC240V-VDE
advertisement
Manufacturer No:
HC1-H-AC240V-VDE
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC1-H-AC240V-VDE
Package:
Datasheet:
HC1-H-AC240V-VDE
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC1-H-AC240V-VDE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Termination Style
    Plug In
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    5mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    192VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    72VAC
  • Coil Voltage (AC)
    240V