  • HC1-HP-DC110V-TV
HC1-HP-DC110V-TV
advertisement
Manufacturer No:
HC1-HP-DC110V-TV
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC1-HP-DC110V-TV
Package:
Datasheet:
HC1-HP-DC110V-TV
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC1-HP-DC110V-TV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    10kOhms
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    10mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    88VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    1W
  • Must Release Voltage
    11VDC
  • Coil Voltage (DC)
    110V