  • HC2-HL-DC110V-F
HC2-HL-DC110V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2-HL-DC110V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC2-HL-DC110V-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC2-HL-DC110V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    Plug In
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    10kOhms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    10mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    88VDC
  • Contact Rating (Current)
    7A
  • Coil Power
    1W
  • Must Release Voltage
    11VDC
  • Coil Voltage (DC)
    110V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C