  • HC2-HTM-AC48V-F
HC2-HTM-AC48V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2-HTM-AC48V-F
HK JDW NO:
590-HC2-HTM-AC48V-F
Package:
Datasheet:
HC2-HTM-AC48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
Step5Bar-code shipping tag
HC2-HTM-AC48V-F
    Select All
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    48V
  • Body Height
    34.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    HC
  • Pbfree Code
    yes
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    37.6mm
  • Body Breadth
    20.6 mm
  • Physical Dimension
    37.6mm x 20.6mm x 34.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    7A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    7A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    7A@250VAC
  • Coil Voltage
    48VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Must Operate Voltage
    38.4VAC
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    14.4VAC