  • HC2K-DC12V-F
HC2K-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
HC2K-DC12V-F
HK JDW NO:
590-HC2K-DC12V-F
Package:
Datasheet:
HC2K-DC12V-F
Description:
Electromechanical Relay DPDT 3A 12VDC 120Ohm Socket
Step5Bar-code shipping tag
HC2K-DC12V-F
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Coil Resistance
    120Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    100mA
  • Release Time
    50ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    1.2W
  • Coil Power
    1.2W
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    35.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -40°C~50°C
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    27.4mm
  • Body Breadth
    21 mm
  • Physical Dimension
    27.4mm x 21mm x 35.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A