  • HC3-DC24V-D-F
HC3-DC24V-D-F
advertisement
Manufacturer No:
HC3-DC24V-D-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC3-DC24V-D-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC3-DC24V-D-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HC
  • Feature
    Diode
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    37mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    7A
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V