  • HC4-HPL-AC120V
HC4-HPL-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
HC4-HPL-AC120V
HK JDW NO:
590-HC4-HPL-AC120V
Package:
Datasheet:
HC4-HPL-AC120V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
Step5Bar-code shipping tag
HC4-HPL-AC120V
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Series
    HC
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 96 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 36 V ; WITH LED INDICATION
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Physical Dimension
    27.2mm x 20.8mm x 35.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    10000Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    10.9mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Body Height
    35.2mm