  • HC4D-HP-AC115V
HC4D-HP-AC115V
advertisement
Manufacturer No:
HC4D-HP-AC115V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC4D-HP-AC115V
Package:
Datasheet:
HC4D-HP-AC115V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HC4D-HP-AC115V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Depth
    20.8mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    115VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    11.4mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    92VAC
  • Contact Rating (Current)
    3A
  • Power Consumption
    1.2W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    34.5VAC
  • Coil Voltage (AC)
    115V
  • Length
    27.2mm