  • HC4E-H-AC48V
HC4E-H-AC48V
advertisement
Manufacturer No:
HC4E-H-AC48V
HK JDW NO:
590-HC4E-H-AC48V
Package:
Datasheet:
HC4E-H-AC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48VAC
Step5Bar-code shipping tag
HC4E-H-AC48V
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Series
    HCE
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Coil Voltage
    48VAC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Must Operate Voltage
    38.4VAC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    14.4VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (AC)
    48V