  • HC4E-HP-AC100V
HC4E-HP-AC100V
advertisement
Manufacturer No:
HC4E-HP-AC100V
HK JDW NO:
590-HC4E-HP-AC100V
Package:
Datasheet:
HC4E-HP-AC100V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 100VAC
Step5Bar-code shipping tag
HC4E-HP-AC100V
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Series
    HCE
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Coil Voltage
    100VAC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    12mA
  • Must Operate Voltage
    80VAC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    30VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (AC)
    100V