  • HC4E-L-DC24V
HC4E-L-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
HC4E-L-DC24V
HK JDW NO:
590-HC4E-L-DC24V
Package:
Datasheet:
HC4E-L-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Step5Bar-code shipping tag
HC4E-L-DC24V
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Series
    HCE
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    900mW
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    37mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Height
    35.2mm
  • Width
    20.8mm