  • HC4ED-HP-AC115V
HC4ED-HP-AC115V
advertisement
Manufacturer No:
HC4ED-HP-AC115V
HK JDW NO:
590-HC4ED-HP-AC115V
Package:
Datasheet:
HC4ED-HP-AC115V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 115VAC
Step5Bar-code shipping tag
HC4ED-HP-AC115V
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Published
    2003
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Coil Voltage
    115VAC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    11.4mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    92VAC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    34.5VAC
  • Coil Voltage (AC)
    115V