  • HC4ED-HTM-DC48V
HC4ED-HTM-DC48V
advertisement
Manufacturer No:
HC4ED-HTM-DC48V
HK JDW NO:
590-HC4ED-HTM-DC48V
Package:
Datasheet:
HC4ED-HTM-DC48V
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 48V
Step5Bar-code shipping tag
HC4ED-HTM-DC48V
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Published
    2017
  • Series
    HCE
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.6kOhm
  • Coil Voltage
    48VDC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    18.5mA
  • Must Operate Voltage
    38.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V