  • HCM49-3.6864MABJ-UT
HCM49-3.6864MABJ-UT
advertisement
Manufacturer No:
HCM49-3.6864MABJ-UT
Manufacturer:
Citizen Finetech Miyota
HK JDW NO:
3215-HCM49-3.6864MABJ-UT
Package:
SMD/SMT
Description:
CRYSTAL 3.6864MHZ 18PF SMD
Step5Bar-code shipping tag
HCM49-3.6864MABJ-UT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    0.003%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Additional Feature
    AT-CUT; TR
  • Frequency
    3.6864MHz
  • Frequency Stability
    50 ppm
  • Physical Dimension
    L11.4XB4.7XH4.3 (mm)/L0.449XB0.185XH0.169 (inch)
  • Operating Frequency
    3.6864MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Frequency Tolerance
    0.003%
  • Drive Level
    100 µW
  • Crystal/Resonator Type
    PARALLEL - FUNDAMENTAL
  • Height
    4.2926mm
  • Length
    11.4046mm
  • Width
    4.826mm