  • HCPL-060L-500E
HCPL-060L-500E
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-060L-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-HCPL-060L-500E
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 9763
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-060L-500E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Optocoupler - IC Outputs
  • Max Power Dissipation
    85mW
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Isolation
    3750Vrms
  • Output Voltage
    7V
  • Output Type
    Open Collector, Schottky Clamped
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    5V
  • Power Dissipation
    85mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    75 ns
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    90 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Forward Current
    20mA
  • Response Time
    9e-8 ns
  • Data Rate
    15MBd
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Rise Time
    45ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    24ns 10ns
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Input Current
    15mA
  • On-State Current-Max
    0.05A
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    75ns, 75ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    10kV/μs