  • HCPL-0661-500E
HCPL-0661-500E
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-0661-500E
HK JDW NO:
107-HCPL-0661-500E
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 2612
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-0661-500E
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Additional Feature
    TTL COMPATIBLE, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Optocoupler - IC Outputs
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Output Voltage
    7V
  • Output Type
    Open Collector, Schottky Clamped
  • Max Output Current
    50mA
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    2
  • Power Dissipation
    60mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    75 ns
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    75 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Forward Current
    15mA
  • Response Time
    1e-7 ns
  • Data Rate
    10MBd
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Rise Time
    24ns
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    24ns 10ns
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Input Current
    15mA
  • On-State Current-Max
    0.05A
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    100ns, 100ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    15kV/μs