  • HCPL-260L-020
HCPL-260L-020
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-260L-020
HK JDW NO:
107-HCPL-260L-020
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-260L-020
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-260L-020
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, VDE APPROVED, OPEN COLLECTOR, CMOS COMPATIBLE
  • Subcategory
    Optocoupler - IC Outputs
  • Max Power Dissipation
    85mW
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Isolation
    5000Vrms
  • Output Type
    Open Collector, Schottky Clamped
  • Max Output Current
    50mA
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    75 ns
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    90 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Response Time
    9e-8 ns
  • Data Rate
    15MBd
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Rise Time
    45ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    24ns 10ns
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    20mA
  • On-State Current-Max
    0.05A
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    75ns, 75ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    10kV/μs