  • HCPL-3150-000E
HCPL-3150-000E
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-3150-000E
HK JDW NO:
107-HCPL-3150-000E
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 10077
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-3150-000E
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    295mW
  • Technology
    Optical Coupling
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Output Voltage
    30V
  • Max Output Current
    600mA
  • Configuration
    COMPLEX
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation
    295mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    500 ns
  • Turn On Delay Time
    500 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Forward Current
    25mA
  • Max Output Voltage
    35V
  • Direction
    Unidirectional
  • Current - Output High, Low
    500mA 500mA
  • Rise Time
    100ns
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    100ns 100ns
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Max Input Current
    16mA
  • Input Current
    16mA
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    500ns, 500ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    15kV/μs
  • Pulse Width Distortion (PWD)
    300 ns
  • Voltage - Output Supply
    15V~30V