  • HCPL-5200#200
HCPL-5200#200
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-5200#200
HK JDW NO:
107-HCPL-5200#200
Package:
8-CDIP (0.300, 7.62mm)
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-5200#200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE, HIGH RELIABILITY
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Supply
    4.5V~20V
  • Supply Voltage
    5V
  • Voltage - Isolation
    1500VDC
  • Output Type
    Tri-State
  • Max Output Current
    15mA
  • Configuration
    COMPLEX
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    15mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.3V
  • Propagation Delay
    350 ns
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    350 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Forward Current
    8mA
  • Response Time
    4.5e-8 ns
  • Data Rate
    5MBd
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Current per Channel
    15mA
  • Rise Time
    45ns
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    45ns 10ns
  • Reverse Breakdown Voltage
    3V
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    350ns, 350ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    1kV/μs