  • HCPL-530K-300
HCPL-530K-300
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-530K-300
HK JDW NO:
107-HCPL-530K-300
Package:
8-CSMD, Gull Wing
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-530K-300
  • Factory Lead Time
    56 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-CSMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Max Power Dissipation
    145mW
  • Voltage - Supply
    4.5V~30V
  • Supply Voltage
    30V
  • Voltage - Isolation
    1500VDC
  • Output Type
    Open Collector, Schottky Clamped
  • Max Output Current
    15mA
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.5V
  • Propagation Delay
    500 ns
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    750 ns
    Unidirectional
  • Output Current per Channel
    15mA
  • Forward Current-Max
    0.025A
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    25mA
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    750ns, 500ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    10kV/μs (Typ)
  • Inputs - Side 1/Side 2
    1/0
  • Current Transfer Ratio
    90 %