  • HD36-18-14PN-072
HD36-18-14PN-072
advertisement
Manufacturer No:
HD36-18-14PN-072
HK JDW NO:
795-HD36-18-14PN-072
Package:
Datasheet:
HD36-18-14PN-072
Description:
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HD30
Quantity:
In Stock : 5250
Step5Bar-code shipping tag
HD36-18-14PN-072
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Polyetherimide (PEI)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HD30
  • Published
    2002
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Green
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Size - Insert
    18-14
  • Housing Color
    Silver
  • Operating Supply Voltage
    250V
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    16
  • Hybrid Connector
    No
  • Polarized
    Yes
  • Height
    65.278mm
  • Width
    42.9768mm