  • HD48110-10
HD48110-10
advertisement
Manufacturer No:
HD48110-10
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-HD48110-10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HD48110-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    VDE APPROVED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Solid State Relays
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Input Type
    DC
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • Overall Height
    22.9mm
  • On-State Current-Max
    110A
  • Isolation Voltage-Max
    4000V
  • Overall Length
    58.4mm
  • Control Current
    0.02A
  • Output Circuit Type
    Back to Back SCR
  • Control Voltage
    3V