  • HD64F3684HV
HD64F3684HV
advertisement
Manufacturer No:
HD64F3684HV
HK JDW NO:
668-HD64F3684HV
Package:
64-BQFP
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH H8/300H 16-Bit Microcontroller H8® H8/300H Tiny Series HD64F3684 64 Pin 20MHz 5V 64-BQFP
Quantity:
In Stock : 409
Step5Bar-code shipping tag
HD64F3684HV
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-BQFP
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Published
    2004
  • Series
    H8® H8/300H Tiny
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    HD64F3684
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SCI
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    45
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8/300H
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, SCI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Length
    14mm