  • HD64F7065AF60V
HD64F7065AF60V
advertisement
Manufacturer No:
HD64F7065AF60V
HK JDW NO:
668-HD64F7065AF60V
Package:
176-LQFP
Datasheet:
HD64F7065AF60V
Description:
256KB 256K x 8 FLASH SH-2 DSP 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7060 Series HD64F7065 176 Pin 60MHz 3V 176-LQFP
Quantity:
In Stock : 697
Step5Bar-code shipping tag
HD64F7065AF60V
    Select All
  • Core Processor
    SH-2 DSP
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Address Bus Width
    26
  • Number of UART Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Series
    SuperH® SH7060
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    60MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    HD64F7065
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    EBI/EMI, SCI
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    110
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V