  • HDS2-G3-24
HDS2-G3-24
advertisement
Manufacturer No:
HDS2-G3-24
Manufacturer:
Switch Components
HK JDW NO:
760-HDS2-G3-24
Package:
Datasheet:
HDS2-G3-24
Description:
SOLENOID CONT 12V GND
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HDS2-G3-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Series
    HDS2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Closed Frame (Pull), Tubular
  • Power (Watts)
    1.2kW
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Technology
    Electromechanical
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • DC Resistance (DCR)
    56Ohm