  • HE1AN-SW-AC12V
HE1AN-SW-AC12V
advertisement
Manufacturer No:
HE1AN-SW-AC12V
HK JDW NO:
590-HE1AN-SW-AC12V
Package:
Datasheet:
HE1AN-SW-AC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Step5Bar-code shipping tag
HE1AN-SW-AC12V
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -50°C~55°C
  • Published
    2003
  • Series
    HE
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Body Length or Diameter
    50mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Coil Resistance
    75Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@277VAC
  • Coil Voltage
    12VAC
  • Switching Voltage
    277VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    138mA
  • Release Time
    30 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    30A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VAC
  • Coil Power
    1.7W
  • Must Release Voltage
    1.8VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    12V