  • HE1AN-W-DC24V-Y6
HE1AN-W-DC24V-Y6
advertisement
Manufacturer No:
HE1AN-W-DC24V-Y6
HK JDW NO:
590-HE1AN-W-DC24V-Y6
Description:
Relay; E-Mech; SPST-NO; Ctrl-V 24DC; 90A; 277V; PCB Mount; Thru Hole; HE Series
Step5Bar-code shipping tag
HE1AN-W-DC24V-Y6
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -50°C~55°C
  • Published
    2015
  • Series
    HE-PV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating
    90A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Coil Resistance
    300Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    80mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Coil Power
    1.92W
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V