  • HEF40244BT,652
HEF40244BT,652
advertisement
Manufacturer No:
HEF40244BT,652
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-HEF40244BT,652
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
HEF40244BT,652
Purchasing and Inquiry
HEF40244BT,652 Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 3V~15V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 62mA 45mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 4000B series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "40244" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 16μA. To supply the device, a minimum voltage of 3V is a must. Wireless transceiver is able to output 8 lines. Because of its 10 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
HEF40244BT,652 Features
HEF40244BT,652 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. HEF40244BT,652 Buffers & Transceivers applications.
  • Switching system
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Data center
  • Fast Ethernet
  • Fiber-to-the-desktop
  • Sensor reporting
  • Wireless security systems
  • Changeing the frequency from IF to RF
  • Wired telephone
  • Relays
Step5Bar-code shipping tag
HEF40244BT,652
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Series
    4000B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~15V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    40244
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    15V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    80 ns
  • Quiescent Current
    16μA
  • Turn On Delay Time
    190 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    62mA 45mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Number of Input Lines
    10
  • Number of Output Lines
    8
  • Width
    7.5mm